Son yıllarda yakın gökyüzünün yeni bir fatihi var; Drone!!!

Bu yeni teknolojik oyuncak yediden yetmişe herkesin elinde.

Peki nedir bu Drone? Ne işe yarar? Sizler için hazırladığımız bu yazıda son yılların yeni teknoloji çılgınlığı Drone hakkında bilgiler paylaşacağız.

Geleceğin Bir Numaralı Teknolojisi Drone

drone

Drone kelimesi ingilizcede “erkek arı” anlamına geliyor. Basitçe anlatmak gerekirse Wi-Fi teknolojisi kullanılarak, bir uzaktan kumanda yardımıyla kotrol edilen insansız hava araçları Drone olarak adlandırılıyor. Bu araçlar başlarda yoğunlukla askeri amaçlar için kullanılıyordu. İstihbarat sağlamak ve küçük çaplı operasyonları yürütmek için kullanılan Drone’ların bugün pek çok kişinin erişebildiği teknolojik oyuncaklara dönüşmesi ise olayın ilginç tarafı.

İnsansız Hava Aracı

Yukarıda bahsedildiği gibi Drone dediğimiz şey “basit bir insansız hava aracı”.Drone’ları özel yapansa bu teknolojik oyuncağa erişimin görece kolay olması. Bu aracın en önemli özellikleri ise kolay kontrol edilebilmesi ve video, fotoğraf çekimleri yapabilmesi olarak görülüyor. Drone’ların kolay erişilebilir olması girişimcilerin için büyük bir heyecan kaynağı, teknoloji severler için vazgeçilmez bir hobi yarattı.

Kontrol Edilebilir, Bize Özel Robotlar

Peki neden bu teknolojik çılgınlık bu kadar büyük ilgi görüyor? Aslına bakılırsa bu sorunun cevabı çok zor değil. İnsanlar kontrol edebildikleri “robotları” oldum olası çok seviyorlar. Geçtiğimiz dönemlerde uzaktan kumandalı arabalara heves edip oynamayan çocuk neredeyse yoktu. Hatta birçok yetişkin kendini bu arabalarla uğraşmaktan alıkoyamıyordu. Drone’lar ise bu uzaktan kumandalı arabaların uçan versiyonları olarak düşünülebilir. Bu araçlar tüm ticari, girişimci ve teknolojik yönleri bir yana kullanan insanlar için çok eğlenceli. Uğraşması bu kadar eğlenceli olunca da bu teknolojik çılgınlığa rağbet alıp başını gitti.

Nerede Kullanılıyor Bu Drone?

drone kullanmak

Aslına bakılırsa Drone’ların kullanım alanları sayılamayacak kadar çok, çünkü bu teknoloji her geçen gün kendine yeni çılgın fikirler içerisinde yer bulmaya devam ediyor. Bu sebeple sizlere Drone’ların tüm kullanım alanlarını saymak pek mümkün değil ancak kafanızda Drone’ların biraz daha netleşmesi için bu teknolojik oyuncağın kullanıldığı belli başlı alanlardan bahsedeceğiz.

Askeri Kullanım

askeri drone

Drone’lar ilk ortaya çıktığında milyonlarca dolar yatırım yapılan askeri araç geliştirme projelerinin yaratıcı birer ürünüydüler. İnsansız ve kullanışlı hava araçları olarak bilinen Drone’lar istihbarat bilgisi toplamak ve askeri operasyonlarda riskleri azalmak için kullanılıyor. Drone modelleri bugün herkesin elinde teknolojik bir oyuncak olsa da Drone’nun ağa babalarının askeri birer araç olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Özel Günlerinizi Ölümsüzleştiren Teknoloji: Drone

Drone’ların en şaşırtıcı kullanım alanlarından bir tanesi sizin için verdiği esşiz özel gün fotoğrafçılığı hizmeti. Düğün fotoğraflarınızı çok başka bir boyuta taşımak mı istiyorsunuz? Mezuniyetinizi eşsiz fotoğraf ve videolarla yukarıdan ölümsüzleştirmek sizce nasıl bir fikir? Drone’lar dünyada özel günleri kaydetmek için son yıllarda sık sık kullanılır oldular. Hem farklı hem de oldukça etkili sonuçlar alınabilen Drone’lar artık özel günlerinizi ölümsüzleştiren öenmli bir teknolojik oyuncak.

Korgocu Drone

Amazon Drone’larla ilgili fikirlerini açıkladığında herkes bu teknolojik oyuncağın iş dünyası için ne kadar önemini olabileceğini anlamış oldu. Bilim kurgu filmlerinde uçan küçük kargo robotları görmek normal olsa da günümüz dünyası için bu hala yaratıcı ve enteresan. Amazon Drone yardımıyla bir kargo ağı oluşturmayı ve bu teknolojiyi ürünlerini müşteriye ulaştırmada maliyeti düşük, hızlı ve yaratıcı bir çözüm olarak sunabilmeyi planlıyor.

Güvenlikçi Drone

drone

Askeri amaçlara benzer şekilde birçok güvenlik şirketide bu yeni teknolojiyi güvenlik hizmetlerine adapte etmek için var gücüyle çalışıyor. Uzak olmayan bir gelecekte uçan güvenlik görevlileri olarak gök yüzünde drone’ları görmek hiçbirimizi şaşırtmayacak.

Medya Dünyasının Kahramanı: Drone

Bu insansız hava oyuncaklarının en çok kullanıldığı ve gelecekte en çok kullanılacağı alan hiç kuşkusuz medya sektörü. Bir kameramanın ya da fotoğrafçının asla sahip olamaycağı fiziksel imkanlara sahip olan Drone’lar medya dünyasının küçük kahramanları olarak adlandırılabilir. Bu teknolojinin yaygınlaşması hem sektör için büyük kolaylık getirecektir hem de izleyiciler oalrak bizlerin gözümüzü gönlümüzü açacaktır. yani Drone’lar sayesinde çok daha kaliteli filmler izleyebilecek, çok daha nitelikli görsel içeriklere ulaşabileceğiz.

Spor Dünyası ve Drone’lar

Tıpkı medya sektörü için olduğu gibi Drone’lar spor dünyası için de çok büyük yenilikler getiriyor. Bir spor müsabakasını izleyiciye ulaştırmak son derece önemlidir. Drone’lar sayesinde bir maçı çok daha yakından ve farklı bir bakış açısıyla izleyebilecek ya da kendimizi bir atletizm yarışının tepesinde, yarışın tam kalbinde rahatlıkla bulabileceğiz.

Drone’ların Kendi Dünyası

Kullanım alanları demişken Drone’lar aslında kendi küçük dünyalarını da beraberlerinde getirdiler. Drone tasarımları, meraklılarının buluşmaları hatta Drone Yarışları tüm bunlar artık teknoloji dünyası için sıradan şeyler. Drone teknolojisi meraklıları sayı itibariyle o kadar çoğaldı ki Drone’lar aslında kendi içlerinde başlı başına yeni ve çılgın bir dünya yaratmayı başardı.

Hayal Gücünüzün Gittiği Yerde Drone’lar Var

drone

En başta söylediğimiz gibi Drone’ların kullanım alanları her geçen gün büyüyor. Bu teknolojinin ufku ancak insanoğlunun hayal dünyası kadar sınırlı yani ucu bucağı pek görünüyor. Bir yeri ziyaret etmek, orada kendini hissetmek Drone’larla mümkün. Kim bilir belki de yakın gelecekte Drone turizm şirketleri ortaya çıkar maliyetleri çok düşürüp büyük zaman kazandıran bu turlara ilgi olmayacağını kimse söyleyemez. Bu sadece bir örnek seyahatlerden, mutfağa Drone’ların giremeyeceği yer neredeyse yok gibi bir şey. Bize düşense bu küçük çılgınlığı nimetlerinden olabildiğince faydalanmak ve teknolojinin tadını çıkarmak.

Kendi Drone’umu Yapmam Mümkün Mü?

Aslına bakılırsa evet! Evde Drone yapmak tahin ettiğinizden daha kolay. Satılan hazır kitleri birleştirerek ya da çevrim içi kaynaklar yardımıyla kendi drone’unuzu yapabilirsiniz. Özellikle mühendislik fakültesi öğrencilerinin yeni hobisi olarak tasarlanan ev Drone’larını kampüs göklerinde görmek mümkün. Yukarıdaki video da Drone yapımı için meraklılarına yardımcı olacak kaynaklardan sadece biri. Eğer meraklısıysanız bu konuda birçok faklı kaynaktan içeriklere ulaşmak mümkün.

Drone’lar Güvenli Mi?

Bu teknoloji zaman zaman küçük kazalara sebebiyet verse de hatta bazen kullanımı riskli görülüp güvenlik için yasaklansa da aslında dikkatli kullanıldığı durumlarda insanlar için az zararlı bir oyuncaktan fazlası değil. Bakınız tekrar altını çiziyoruz dikkatli kullanıldığı durumlarda Drone’lar riski değil ama eğer kullanıcıları dikkatizse Drone’lar başınıza iş açabilir. Yukarıdaki videoda Drone’larla çekilmiş bazı ilginç durumlara siz de şahitlik edebilir, Drone kullanmanız durumunda karşınıza çıkabilecek sürprizler konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.